Tak było na IX Poszukiwaniu Pierścienia św. Kingi

UDOSTĘPNIJ
/
267

Tak było na IX Poszukiwaniu Pierścienia św. Kingi

W miniony weekend na błoniach wokół ołtarza papieskiego w Starym Sączu odbywał się zlot Ochotniczych Hufców Pracy z terenu Małopolski oraz Hufca ZHP Nowy Sącz. Celem wydarzenia była nie tylko wspólna zabawa, czy integracja, ale też rozpoczęcie mocnym akcentem okresu wakacyjnego i poznanie historii regionu m.in. poprzez udział w grze „Poszukiwanie pierścienia św. Kingi”.

 

Sobota:

Pierwszy dzień zlotu był czasem sprawdzenia zdolności współdziałania jednostek organizacyjnych ZHP i OHP. Uczestnicy zlotu od samego początku byli wciągani w tematykę wydarzenia. Po rozbiciu namiotów i wspólnym apelu inauguracyjnym, patrole złożone z zuchów, harcerzy i młodzieży z Ochotniczych Hufców Pracy, wzięły udział w grze terenowej.

Zadanie polegało na zdobyciu jak największej liczby punktów podczas wykonywania zadań na terenie Starego Sącza i Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania „Opoka”. Strzelanie z łuku, wyplatanie koszy wiklinowych czy wykazanie się wiedzą historyczną sprawiły, że niesprzyjająca od początku dnia pogoda przestała być uciążliwa.

Podczas popołudniowego bloku programowego uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu zespołu „Przechyły” oraz zobaczyć pokazy rekonstrukcji historycznych. Organizatorzy przygotowali także atrakcje dla młodszych uczestników w postaci animacji ruchowych, a dla starszych konferencję, świadectwa ewangelizacyjne oraz adorację.

Pierwszy dzień zlotu zakończył się tradycyjnym harcerskim Capstrzykiem.

 

Niedziela:

Pobudka o godzinie 7:00 nikogo na zlocie nie zdziwiła. Wszyscy zwarci i gotowi przystąpili do działania w promieniach słońca, którego pierwszego dnia zlotu brakowało.

Po czynnościach porannych i zjedzeniu śniadania, uczestnicy wzięli udział w apelu zakończeniowym, w trakcie którego zlot gościł między innymi Wicestarostę powiatu nowosądeckiego Antoniego Koszyk, Komendanta Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP Józefa Hućko, Komendanta Chorągwi Krakowskiej ZHP harcmistrza Mariusza Siudek, Wiceprzewodniczącą Oddziału Okręgu TPD i sądecką Rzecznik Praw Dziecka Barbarę Kalisz.

W trakcie jego trwania zostały wręczone pamiątkowe odznaczenia dla instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego. Harcmistrzyni Maria Lorek za swoją ponad 50 – letnią pracę na rzecz harcerstwa została odznaczona Złotą Lilijką Seniorów, a harcmistrz Stanisław Gniady otrzymał odznakę Przyjaciel Dziecka.

Zlot zakończył się koncertem zespołu Arcadio, który poprzedziła msza święta pod przewodnictwem duszpasterza Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP ks. Rafała Bobek.

 

Zlot jednostek Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP oraz drużyn harcerskich Hufca ZHP Nowy Sącz został zorganizowany przez 6-34 Hufiec Pracy w Starym Sączu przy wsparciu 5 Nowosądeckiej Drużyny Harcerskiej „Sokoły”  Wydarzenie odbywało się pod patronatem Województwa Małopolskiego oraz Fundacji kształcenia, wypoczynku i rekreacji.

 

Fotorelację z imprezy można zobaczyć tutaj: https://tiny.pl/9q7s5